Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podporuji zavedení EET, mnoho otázek ale stále čeká na odpověď

10. 02. 2016 13:03:24
Zavedení elektronické evidence tržeb je rozhodně jedním z nejdiskutovanějších témat poslední doby. A jak se stalo prakticky celospolečenským tématem, převážily v jeho diskuzi emoce nad fakty.

Poslanecká sněmovna PČR právě schválila dlouho diskutovaný zákon o elektronické evidenci tržeb. Sám jsem v této věci už více než rok osočován jako zrádce všech podnikatelů, když zavedení EET podporuji. A rád bych využil této příležitosti, abych svůj postoj shrnul a vysvětlil.

Jedna věc je neoddiskutovatelná, stále více se přibližujeme vrcholné fáze digitální doby a elektronizace je prostě trendem všude kolem nás. Jedním z posledních důkazů může být návrh ministerstva vnitra na zavedení elektronických občanských průkazů.

V případě EET je důležitým faktem, že téměř polovina členů Hospodářské komory se v našem průzkumu na toto téma nevyjádřila negativně. I když samozřejmě apriorní nedůvěra k regulatorní změně byla patrná. Musí ale zaznít toto - za hlavní cíl zavedení elektronické evidence tržeb považuji narovnání tržního prostředí. Dle mého názoru není správné, aby dlouhodobě těžili z konkurenční výhody oproti svým poctivějším kolegům ti, co aktuálně příjmy nepřiznávají a daně neplatí.

Zejména proto v obecné rovině EET podporuji, na druhou stranu je zde řada nevyjasněných otázek. jak vláda dostojí svému slibu nabídnout podnikatelům kompenzace za nepochybně zvýšenou administrativní zátěž a náklady spojené s pořízením potřebného zařízení? Jak bude probíhat technické ukotvení evidence? Jak je systém připraven na řešení případných technických potíží?

Můžeme samozřejmě diskutovat naprosto legitimní otázku, zda se díky zavedení EET podaří vybrat více na daních, a z pohledu behaviorální ekonomie na toto nedokážeme předem jasně odpovědět. Zdůrazňuji ale, že stěžejní efekt je výše zmíněné narovnání konkurenčního prostředí!

Nejvíce emocí vzbuzuje možnost zneužití dat, jejich využití různými zájmovými skupinami či selektivní šikana „znelíbených“ subjektů. Toto je bez diskuze vážný problém a je úkolem této vlády legislativně nastavit taková pravidla a kontrolní mechanismy, aby k těmto situacím nedocházelo a ani dojít nemohlo. Nebo v opačném případě, aby byli viníci tvrdě a exemplárně potrestáni. Je třeba zabránit také tomu, aby EET byla zneužita k retroaktivnímu perzekuování firem a živnostníků.

Když se na různých setkáních bavím s podnikateli, vadí jim zejména vládou zvolený odvětvový přístup, který neshledávám spravedlivým ani já. Jako největší hrozbu pak podnikatelé vidí to, že budou vystaveni v krajním případě až likvidační nákladové nebo kapacitní zátěži. A říkám jasně, že v tomto ohledu je potřeba na podnikatele myslet a co nejvíce jim pomoci a případný přechod na EET usnadnit.

Jako Hospodářská komora prosazujeme například jednorázovou slevu na dani, jejíž výši by bylo vhodné s podnikateli prodiskutovat. Jako další možnost se nabízí prostor pro snížení daně z přidané hodnoty. A jsem přesvědčen, že je ten správný čas otevřít znovu otázku výše odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Připomínám, že celkové zatížení práce u nás patří mezi nejvyšší na světě!

Podnikatelům je prostě nutné podat pomocnou ruku a Hospodářská Komora tomu bude nápomocna, také já osobně jsem připraven být v tomto ohledu podnikatelům oporou.

Kdybych chtěl ale tento článek zakončit provokativně, řeknu následující. Jedním z nových společenských trendů jsou tzv. bezhotovostní ekonomiky, kdy transakce probíhají výhradně platebními kartami. Evropskými průkopníky v této oblasti jsou severské země v čele se Švédském. V praxi to znamená, že bude každá peněžní transakce dohledatelná, identifikovatelná a například zpětně daňově nárokovatelná. A v porovnání s tím je elektronická evidence tržeb jen neškodný začátek.

Autor: Vladimír Dlouhý | středa 10.2.2016 13:03 | karma článku: 13.60 | přečteno: 1165x

Další články blogera

Vladimír Dlouhý

Lesk a bída minimální mzdy

Vláda tento týden schválila další zvýšení minimální mzdy. Paradoxně postihne ty, kterým má toto zvýšení pomoci!

25.8.2017 v 8:11 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Vladimír Dlouhý

Progresivní daň zabrzdí růst a vybídne k chytráckým trikům

ČSSD připravila předvolební trhák – progresivní daň. O co jim však skutečně jde? O zvýšení mandatorních výdajů a posílení státu v ekonomice. A zaplatit to mají úspěšní.

28.2.2017 v 7:25 | Karma článku: 37.94 | Přečteno: 3033 | Diskuse

Vladimír Dlouhý

60 miliard deficitu? Neambiciózní státní rozpočet!

Státní rozpočet na rok 2017 není tak ambiciózní, aby byl pro období konjunktury formálně sestaven jako přebytkový, je však ze strany ministerstva financí řemeslně zručně připravený k praktickému dosažení přebytku.

8.12.2016 v 15:08 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 530 | Diskuse

Vladimír Dlouhý

Stroje nám zase berou práci? Vůbec ne!

Příští generaci čeká vyšší produktivita práce a tím pádem méně času strávených pracovní činností, vyšší bezpečnost během výkonu pracovních povinností a také šance na větší bohatství a prosperitu.

2.12.2016 v 8:34 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 672 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

Andrej Babiš - a co jsme mohli čekat?

Když mi před minulými parlamentními volbami Andrej Babiš ve svém mailu vysvětloval, že jestli si někdo myslí, že se mu zrovna dvakrát chce do politiky, takže to tedy ne, ale že se na to už nemůže dívat. Myslel jsem si svoje.

24.11.2017 v 20:01 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 215 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Je to stále ta stejná ODS jako před léty, žádná změna.

U ODS žádná podstatná změna nenastala, ta se jen dnes nachází v jiné pozici, jiné roli, ale její podstata a nátura zůstává stále stejná.

24.11.2017 v 18:22 | Karma článku: 28.98 | Přečteno: 654 | Diskuse

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 632 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 32.56 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 29.98 | Přečteno: 2490 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Aktuálně jsem prezidentem Hospodářské komory České republiky. Profesí jsem ekonom. Po roce 1989 jsem byl ministrem hospodářství ČSFR, v letech 1992 až 1997 jsem zastával funkci ministra průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause a místopředsedy Občanské demokratické aliance.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.