Podporuji zavedení EET, mnoho otázek ale stále čeká na odpověď

Zavedení elektronické evidence tržeb je rozhodně jedním z nejdiskutovanějších témat poslední doby. A jak se stalo prakticky celospolečenským tématem, převážily v jeho diskuzi emoce nad fakty.

Poslanecká sněmovna PČR právě schválila dlouho diskutovaný zákon o elektronické evidenci tržeb. Sám jsem v této věci už více než rok osočován jako zrádce všech podnikatelů, když zavedení EET podporuji. A rád bych využil této příležitosti, abych svůj postoj shrnul a vysvětlil.

Jedna věc je neoddiskutovatelná, stále více se přibližujeme vrcholné fáze digitální doby a elektronizace je prostě trendem všude kolem nás. Jedním z posledních důkazů může být návrh ministerstva vnitra na zavedení elektronických občanských průkazů.

V případě EET je důležitým faktem, že téměř polovina členů Hospodářské komory se v našem průzkumu na toto téma nevyjádřila negativně. I když samozřejmě apriorní nedůvěra k regulatorní změně byla patrná. Musí ale zaznít toto - za hlavní cíl zavedení elektronické evidence tržeb považuji narovnání tržního prostředí. Dle mého názoru není správné, aby dlouhodobě těžili z konkurenční výhody oproti svým poctivějším kolegům ti, co aktuálně příjmy nepřiznávají a daně neplatí.

Zejména proto v obecné rovině EET podporuji, na druhou stranu je zde řada nevyjasněných otázek. jak vláda dostojí svému slibu nabídnout podnikatelům kompenzace za nepochybně zvýšenou administrativní zátěž a náklady spojené s pořízením potřebného zařízení? Jak bude probíhat technické ukotvení evidence? Jak je systém připraven na řešení případných technických potíží?

Můžeme samozřejmě diskutovat naprosto legitimní otázku, zda se díky zavedení EET podaří vybrat více na daních, a z pohledu behaviorální ekonomie na toto nedokážeme předem jasně odpovědět. Zdůrazňuji ale, že stěžejní efekt je výše zmíněné narovnání konkurenčního prostředí!

Nejvíce emocí vzbuzuje možnost zneužití dat, jejich využití různými zájmovými skupinami či selektivní šikana „znelíbených“ subjektů. Toto je bez diskuze vážný problém a je úkolem této vlády legislativně nastavit taková pravidla a kontrolní mechanismy, aby k těmto situacím nedocházelo a ani dojít nemohlo. Nebo v opačném případě, aby byli viníci tvrdě a exemplárně potrestáni. Je třeba zabránit také tomu, aby EET byla zneužita k retroaktivnímu perzekuování firem a živnostníků.

Když se na různých setkáních bavím s podnikateli, vadí jim zejména vládou zvolený odvětvový přístup, který neshledávám spravedlivým ani já. Jako největší hrozbu pak podnikatelé vidí to, že budou vystaveni v krajním případě až likvidační nákladové nebo kapacitní zátěži. A říkám jasně, že v tomto ohledu je potřeba na podnikatele myslet a co nejvíce jim pomoci a případný přechod na EET usnadnit.

Jako Hospodářská komora prosazujeme například jednorázovou slevu na dani, jejíž výši by bylo vhodné s podnikateli prodiskutovat. Jako další možnost se nabízí prostor pro snížení daně z přidané hodnoty. A jsem přesvědčen, že je ten správný čas otevřít znovu otázku výše odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Připomínám, že celkové zatížení práce u nás patří mezi nejvyšší na světě!

Podnikatelům je prostě nutné podat pomocnou ruku a Hospodářská Komora tomu bude nápomocna, také já osobně jsem připraven být v tomto ohledu podnikatelům oporou.

Kdybych chtěl ale tento článek zakončit provokativně, řeknu následující. Jedním z nových společenských trendů jsou tzv. bezhotovostní ekonomiky, kdy transakce probíhají výhradně platebními kartami. Evropskými průkopníky v této oblasti jsou severské země v čele se Švédském. V praxi to znamená, že bude každá peněžní transakce dohledatelná, identifikovatelná a například zpětně daňově nárokovatelná. A v porovnání s tím je elektronická evidence tržeb jen neškodný začátek.

Autor: Vladimír Dlouhý | středa 10.2.2016 13:03 | karma článku: 13,89 | přečteno: 1168x