60 miliard deficitu? Neambiciózní státní rozpočet!

8. 12. 2016 15:08:51
Státní rozpočet na rok 2017 není tak ambiciózní, aby byl pro období konjunktury formálně sestaven jako přebytkový, je však ze strany ministerstva financí řemeslně zručně připravený k praktickému dosažení přebytku.

Lze totiž očekávat, že plánovaný deficit 60 miliard korun nebude v roce 2017 naplněn. Souvisí to s tím, že makroekonomická předpověď, na níž je návrh vystavěn, je spíše konzervativní. Složitější je však politická interpretace – není jasné, zda lepší výběr daní je dán efektivnější prací Finanční správy, či proto, že ekonomika rostla rychleji, než ministerstvo říkalo.


Kapitálové výdaje naplánované na rok 2017 porostou výrazněji než běžné, což je dobře. Plusem je, že mandatorní sociální výdaje by měly růst pomaleji než celkové výdaje rozpočtu. Nicméně pro další dva roky se už zase předpokládá opačný trend, takže není jasná politika v této věci, přičemž z hlediska dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí by byl podobný vývoj alarmující.


Vzhledem ke složité bezpečnostní situaci respektujeme záměr posílit armádu. Domníváme se dokonce, že by v položce obrany mohl být rozpočet velkorysejší – kdy jindy než v období konjunktury by mělo Česko razantněji plnit spojenecký závazek 2 % HDP na obranu? O to méně ale tolerujeme třeba nárůsty státních zaměstnanců v souvislosti se zvýšenou regulací podnikatelského sektoru. Jen letos má dojít k meziročnímu nárůstu míst ve státní správě o téměř 12 tisíc na více než 433 tisíc úředníků.

A růst má pokračovat. Přitom stovky státních zaměstnanců budou mít na starosti jen regulaci podnikatelské sféry. Pro rok 2017 se počítá s výrazným růstem platů ve státní správě – oproti roku 2016 by průměrná mzda měla vzrůst o 6,7 procenta. Platy ve veřejném sektoru rostly i v každém z let 2014–2016. Růst platů ve veřejném sektoru vytváří umělý tlak na mzdy v soukromém sektoru bez ohledu na vývoj produktivity práce. To v souvislosti s existujícím strukturálním nesouladem nabídky a poptávky na trhu práce ohrožuje konkurenceschopnost Česka v nejbližších letech.


Na konci to zásadní, dlouhodobě rozhodující a politicky nepopulární. Jakkoliv mluvíme o chytře připravených rozpočtech této vlády, budoucí kabinet se musí soustředit na mandatorní a kvazimandatorní výdaje a zastavit jejich soustavný růst. Dnes činí více než 50 procent výdajů. Jde především o přebujelé sociální podpory. Když už o tom mluví ve Sněmovně i levicový prezident, asi na tom něco bude. A právě doba hospodářského růstu by mohla skýtat více šancí pro odstartování reformy těchto výdajů.

Autor: DlouhýVladimír Dlouhý | čtvrtek 8.12.2016 15:08 | karma článku: 14.05 | přečteno: 533x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 25.91 | Přečteno: 559 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 599 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 914 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 35.05 | Přečteno: 1596 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1906

Aktuálně jsem prezidentem Hospodářské komory České republiky. Profesí jsem ekonom. Po roce 1989 jsem byl ministrem hospodářství ČSFR, v letech 1992 až 1997 jsem zastával funkci ministra průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause a místopředsedy Občanské demokratické aliance.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...